سراب ساز سودا ستیز

سراب می سازم و سودا می ستیزم

اسمش تراب است، صدایش می کنند تُرُب

امروز یک ایمیلی برایم آمد بدین مضمون که گوگل آمده و یک نظرسنجی راه انداخته که ببیند نام خلیج فارس درست است یا آن دیگری. آنوقت هم ملت باید بروند رای بدهند و تکلیف را مشخص کنند که این تکه آب را چی صدا کنیم که دلش نشکند. حالا ما که همیشه فقط یک اسم داشته ایم، اما آنهایی که اسم شناسنامه ای و اسمی که صدایشان می کنند با هم فرق می کند احتمالا بیشتر دوگانگی این تکه آب بدبخت را درک می کنند. کلیک که می کنی، یک صفحه ای باز می شود که شما رای بدهید خلیج فارس درست است یا آن دیگری. حدود 1.3 میلیون نفر شرکت کرده اند که حدود 72% خلیج فارس را برداشته اند و بقیه هم آن یکی را.

حالا من که رای خودم را دادم، اما اصولا این چه حرکت مسخره و مزخرفی است که هر چیزی که می شود یک نظر سنجی راه می اندازند و بعد می چسبانند به گوگل یا هر کوفت دیگری. اصولا مگر گوگل چه کاره است که بخواهد تصمیمی بگیرد که یک تکه آب را چه چیزی باید صدا کنیم؟ و بعد آنکه اگر این رای گیریهای بی معنی، برای خودش معنی داشت، خب پس فردا اگر چین بیاید و بگوید اسم ایران غلط است و باید جینگ بنگ دونگ صدایش کنیم و یک همچین صفحه ای راه بیاندازد، خب معلوم است که نتیجه رای گیری چه می شود! خب آخر تا کی باید دلمان را به همچین جنگولک بازیهایی خوش کنیم که ایول! دممان گرم! ما چقدر خداییم! ما 72%، یعنی حدود 940هزار نفر، اصلا بگیر یک میلیون نفر هستیم که می گوییم خلیج فارس خیلی خوب است و به این تکه آب بیشتر می آید. حالا ما 70 میلیونیم در کل. بعد جمعیت عربها یک چیزی حدود 400میلیون نفر است که اگر بخواهند آنها هم مثل ما قضیه را جدی بگیرند باید پس فردا تهران را هم مدینة الدُخان صدا کنیم!

حالا این چه سیستم و روش مسخره ای ست که هر دنگی به دونگی می خورد یک همچین کمپین بی معنی راه میوفتد و رای جمع می کند؟ الان شما فرض کن من یک نظر سنجی راه بیاندازم که شما به بنده 10 تومن بدهکاری! شما باید قبول کنی همچین نظر سنجی راه بیوفتد؟ مدرک و دلیل نمی خواهی؟ دلیل و شاهد نمی خواهی؟ گواه و علت نمی خواهی؟ خب ما که خودمان می دانیم اسم این تکه آب چیست! سند داریم، مدرک داریم، باید قبول کنیم که توی همچین نظرسنجی مضحکی شرکت کنیم که حق خودمان را اینطوری بگیریم؟ فردا آدم جمع کنم رای بدهند تمام زندگی مال من است، شما باید قبول کنید؟!!؟؟

اصولا انگاری ما خیلی حال می کنیم که چون هیچکس توی این مملکت هیچ چیز به تخمش نیست، بیاییم و نشان دهیم که خیلی همه چیز به تخممان است. بعد برای خودمان چهل مدل کمپین و امضا نگاری و سایت و دفتر و دستک راه می اندازیم و عضو گیری می کنیم و نهایتش می شود اینکه باز هم اصولا هیچ چیز به تخم هیچ کس نیست و در اصل ماجرا هیچ تغییری رخ نمی دهد. در کل این را بگویم که آن کس که به حرف ما گوش می دهد کاره ای نیست و کسی که کاره ای است به حرف ما گوش نمی دهد. این هم اضافه کنم برای گرفتن هرچیزی نباید نظرسنجی راه انداخت و چشم امید بست به کلیک کردن های ملت!! باور کنید این با رسمی شدن عید نوروز خیلی خیلی فرق دارد!

Advertisements

18 پاسخ به “اسمش تراب است، صدایش می کنند تُرُب

  • سراب ساز سودا ستیز دسامبر 7, 2010 در 8:46 ق.ظ.

   دوست من، گوگل میتونه مرجع باشه برای همچین چیزی؟ مثل اینکه مثالم شفاف نبود. الان چین 1 میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت داره. اگه فردا حال کنه و بخواد مثلا یک کاری کنه که وقتی توی گودر سرچ می کنی بریتنی اسپیرز، نتیجه بشه «بریتنی اسپیرز پیدا نشد. لطفا جوجه چینی!! را جستجو کنید» … خب این منطقیه؟ لزوما این حرکتهای توی گودر نمیتونه درست و منطقی باشه. باید پشتش خیل کارهای دیگه انجام داد تا بعد بیایم و توی گودر درستش کنیم!

 1. میرزا آدم جان دسامبر 7, 2010 در 2:23 ق.ظ.

  مشکل از اینجاست که هیچ‌کس هیچ‌کس را قبول ندارد؛ این امر یک متولی دارد که باید به یک مرجعی مراجعه کند و آن مرجع به آن طرف دعوا بگوید قضیه از این قرار است و فیصله بدهد همه چیز را. حالا آن متولی مرجع را قبول ندارد، مرجع متولی را قبول ندارد، ما متولی را قبول نداریم و مرجع را هم. حالا داریم برای نشان دادن اعتراضمان هم به متولی و هم به مرجع و هم طرف دعوا، که هیچ‌کدام‌شان را قبول نداریم یک کاری می‌کنیم برای خودمان که حالا نمی‌خواهم این را بگویم که خودمان هم خودمان را قبول نداریم، نه، این بماند حالا.

 2. من داستانم را جز تو برای کسی نگفته ام دسامبر 7, 2010 در 8:12 ق.ظ.

  شما خون خودت رو کثیف نکن.
  پی‌نوشت: میخواستم بگم بیا دعوا نکنیم، بیا با هم دوست باشیم.

 3. مرثا دسامبر 7, 2010 در 11:01 ق.ظ.

  به نظرم این کارا فقط یه جور سرگرمیه. همینطور که عهدنامه ترکمانچای با یه قانون شا..ده شد بهش و ایروان و شروان و … رو ازمون گرفتن. حالا فکر می کنید میشه با یه نظر سنجی پسشون گرفت؟ یا اگر همونطور که دریای خزر رو دادن رفت، آقایون تصمیم بگیرن اینم بدن بره چی کار می تونیم بکنیم؟ اون موقع نظر سنجی گوگل تو این تصمیم نقش کشک رو بازی می کنه. عکس آقای رئیس جمهور رو هم که زیر نوشته خلیج عرب دیدیم. تغییر رو از خودمون شروع کنیم. برای بچه هامون اسم عربی میذاریم، تو مدارس نصف بیشتر برنامه های سر صف عربی بر گذار میشه. رو پرچممون جملات عربی نوشته شده. روزی چند بار دولا راست میشیم و کلمات عربی بلغور می کنیم. انقدر بی فرهنگ شدیم که اون حسن کچل هم بیاد فرهنگ و تمدن ایران رو زیر سوال ببره. اینا رو درست کنیم. اون که یه اسمه. امروز خلیج فارسه فردا میشه عرب پس فردا میشه خلیج ناتاشا. هیچ کدومش هم به دست من و تو نیست. برای بدست آوردن یه چیز با ارزش باید خیلی بیشتر از یه کلیک و یه امضا زمان گذاشت. بیاین وقت بذاریم و به همون اندازه که آش می خوایم پول جمع کنیم. پس از خودمون شروع کنیم.

 4. مرثا دسامبر 7, 2010 در 11:06 ق.ظ.

  اینم بگم که من در کل مخالف حمایت به این شکل نیستم، ولی باید حواسمون باشه که این چیزا سطح توقعمون رو پایین نگه نداره. سهم ما از خلیج فارس یه اسم نیست.

 5. مهراز دسامبر 7, 2010 در 11:22 ق.ظ.

  سلام

  از آشناییتون خوشحالم

  می شه لینک اون آهنگ رو واسم بذارید؟

 6. navat دسامبر 7, 2010 در 11:23 ق.ظ.

  I DO agree! این همون چیزیه که اعصاب منو میریزه به هم! امپراتوری رسانه ها! یاد یکی از کارهای فیلیبپ گلاس افتادم. اسمش یادم نیست. اولین بار که شنیدمش یادم نمی رود، خشونت متمدن شده، استفاده از مدنیت برای وحشی گری، دمکراسی و لیبرالیسم رو در خدمت دیکتاتوری گرفتن و خیلی از معانی دیگه که دوستم اصرار داشت در متن موسیقی نیست و من حسش می کردم! نظریه های بودریا آوار می شوند سرم! چه کسی تضمین می کند فمینیزم را مردان طراحی نکرده اند که زن ها به خیال آزادی بیشتر، برایشان در دسترس تر باشند؟! چه کسی تضمین می کند رأی گیری ها به روی کار آمدن دیکتاتوری منجر شود که برخی آن را دیکتاتوری جهل مردم بر دانششان می دانند؟! حالم از این برنامه های هوشمندانه ای که با پنبه سر آدم را می برند و دل آدم را خون می کنند به هم می خورد اما کافی نیست! چه کار می توان کرد؟! آن هم وقتی همان حیله و رویه هم اصولی برای خودش نداشته باشد! مثل همینجا که راحت می توانی بیش از یک بار رأی دهی انگار! کاش یک کمپین هم راه می افتاد توی فیس و … که مرا خفه کند یا تو را، که هی سوژه می دهی دستم تا چرت و پرت قطار کنم!

 7. الی دسامبر 7, 2010 در 1:10 ب.ظ.

  متوجه منظورت شدم ولی منم میگم این حداقل کاریه که میشه کرد، بذار منم مثه خودت یه مثال بیارم: تو با یه جوون اروپایی چت میکنی و وقتی میگی آیم فرام ایران، براش توضیح میدی که ایران با عراق (ایراک) فرق داره و این فقط یه تشابه اسمیه…تو نمیتونی ذهنیت همه جوونای اون کشورو تغییر بدی ولی یکی رو که میتونی روشنش کنی. من حرفم حداقل هست

  • سراب ساز سودا ستیز دسامبر 7, 2010 در 1:19 ب.ظ.

   نکته اینجاست که ما قرار نیست ذهنیت کسی رو تغییر بدیم. ما داریم سعی می کنیم از یه اسم دفاع کنیم، نه یک باور یا عقیده یا نظر. ممکنه مردم دنیا هزاران فکر اشتباه در مورد ایران و ایرانی داشته باشن که هر کدوم ما، فرد به فرد، می تونیم با صحبت و نشون دادن رفتار متفاوت، اون فکر رو باطل کنیم. اما الان صحبت از یک باور نیست. داریم از یک اسم حرف میزنیم که هزاران سند و مدرک براش وجود داره. اصلا مهم نیست که 400 میلیون عرب به این خلیج چی میگن، یا مردم دنیا حال می کنن این رو چی صدا کنن. مهم اینه که وقتی یه نقشه ای چاپ میشه، یه عکسی جایی گذاشته میشه، یا یه سندی تولید میشه، اسم اصلی و واقعی اون درج و عنوان بشه. اگه اسم یکی اصغر هست و دوستاش صداش میکنن هوشنگ و دوست دخترش بهش میگم عزیزم و پدر و مادرش بهش میگن پسر گلم و دشمناش بهش میگن چاقال، اگه یه جایی قرار باشه اسمش نوشته بشه، طبق سند و مدرک بهش میگن اصغر. این چیزی نیست که لازم باشه کسی رو بابتش قانع کنی و طرز فکرش رو عوض کنی. حالا هر چقدر هم نظر سنجی و نظر خواهی راه بندازیم که این آقا رو چی صدا کنیم، نتیجه هر چیزی که بشه اصلا مهم نیست، طبق سند و مدرک این آقا اسمش اصغره. این گونه نظرسنجیها فقط باعث میشه اصل قضیه لوث بشه و فراموش بشه که ما برای ادعایی که داریم یه تاریخ پشت سرمون هست که نیازی نداریم برای اثباتش اعانه جمع کنیم.

 8. سپیده دسامبر 7, 2010 در 5:52 ب.ظ.

  وقتی ما تیشه به ریشه ی خودمون میزنیم،وقتی با چند هزار سال تمدن و اهن و تلپ تو دنیا به عنوان وحشی و تروریست میشناسنمون و ککمون نمی گزه.وقتی یکی از تاریخ نگارای خودی میاد و کل تمدن ایران و زیر سوال میبره میگه همچین تمدنی وجود نداشته و بازم ککمون نمی گزه، حالا چه فرقی میکنه این وسط یکی بیاد اسم اون تیکه آبو عوض کنه
  کار ما از پایه خرابه عزیز…

 9. اُغلن دسامبر 7, 2010 در 8:40 ب.ظ.

  سلام. واقعیت هم همینه. حقیقت‌ها رو که نمی‌شه به رای گذاشت.

 10. Juno دسامبر 7, 2010 در 9:53 ب.ظ.

  من مخالف اینجور کارا نیستم ولی به نظرم تاثیر چندانی نداره و تاثیرش رو فقط خودمون می بینیم. این کار وقتی تاثیر داره که از جانب دولت انجام بشه. دولت هم که انقدر ضعیف و بی جربزه ست که به هر کشوری که بشه باج می ده واسه همینم هست که میرن زیر تصویر خلیج عربی می شینن و یه کلمه اعتراض هم نمی کنن.

 11. شیر آب دسامبر 7, 2010 در 11:02 ب.ظ.

  به نکته جالبی اشاره کردید…نکته ای که یک بازی است بازی ی که برای مشغولیات ما راه انداخته اند.شما هم که در گیر بازی شده اید.آفرین.

 12. فرناز دسامبر 7, 2010 در 11:51 ب.ظ.

  میدونی چرا ؟ چون کاری به جز این سرگرمی ها از دستشون بر نمیاد ! وقتی نمیتونن کاری کنن به قول دوست موافقت که خوب هم گفته با همین بازی با کلمات دریای خزر رو هم از دست دادیم !به خیال خودشون می تونن با این حرف ها خلیج همیشه فارس !!! رو زنده نگه دارن .چقدر دوست داشتم مثالت رو که شاید چینی ها حال کنن به ایران یه اسم دیگه بدن و با جمعیت زیادشون این رو تو گوگل اثبات کنن !

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: